Jakie powinny być dobre drzwi wejściowe?

drzwi wejściowe

Jednym z elementów niezbędnych w każdym budynku, również tym użyteczności publicznej, są drzwi wejściowe. Warto pamiętać, że w sprzedaży dostępne są modele odpowiednie do domów jednorodzinnych, jak i mieszkań znajdujących się w blokach. Szerokość oferty sprawia, że często można mieć problem z wyborem drzwi, które sprawdzą się naprawdę bardzo dobrze. Podpowiadamy na co zwracać uwagę, wybierając drzwi wejściowe i jakie parametry są najważniejsze.

Jakie właściwości termiczne powinny posiadać drzwi wejściowe?

Jednym z najważniejszych parametrów drzwi wejściowych są ich właściwości termiczne. Chodzi o to, aby nie generowały one dużych strat ciepła. Najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła U. Generalnie w tym przypadku zasada jest bardzo prosta: im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Obecnie współczynnik U nie może być większy niż 2,6 W/mkwK.

 

Aby mieć pewność, że przez drzwi wejściowe nie będziemy tracić dużo ciepła, warto szukać takich, w przypadku których parametr ten jest niższy niż 2,0. Równie istotna jest izolacyjność akustyczna, która oznaczana jest symbolem Rw. Tutaj zasada jest odwrotna: im wyższą wartość ma ten współczynnik tym lepiej. Przekłada się on bezpośrednio na komfort mieszkania i użytkowania budynku. Drzwi o Rw na odpowiednim poziomie skutecznie tłumią hałasy.

 

Czy drzwi wejściowe powinny być wodoszczelne?

Wybierając drzwi wejściowe należy koniecznie sprawdzić ich wodoszczelność. Muszą one chronić wnętrze budynku przed wodą, która może dostać się do niego w przypadku ulewnego deszczu i wichury. Klasa wodoszczelności oznaczana jest literą A i cyfrą od 1 do 9. Im wyższa wartość współczynnika, tym solidniejszą ochronę zapewnią nam drzwi.

Drzwi zewnętrzne – jaki styl wybrać?

Wybierając drzwi zewnętrzne należy pomijać również kwestii ich estetyki. Jeśli są to drzwi do domu jednorodzinnego, to koniecznie trzeba postawić na takie, które będą współgrać ze stylem całego domu. Należy dopasować je do elewacji. Jeśli dom jest nowoczesny, drzwi w klasycznym stylu nie będą prezentowały się najlepiej. Podobnie odwrotnie: jeśli elewacja została wykonana tak, że przywodzi na myśl styl rustykalny czy prowansalski, lepiej zrezygnować z zakupu nowoczesnych drzwi pasujących bardziej do miejsc w stylu loft.

 

Zobacz przykładowe modele drzwi wejściowych: https://alvera.pl/drzwi-zewnetrzne-poznan/