Czym są poduszki do karmienia?

rogal

Poduszka do karmienia to jedno z dziecięcych akcesoriów, na zakup którego najczęściej decydują się młodzi rodzice. Produkt ten nie tylko zapewnia właściwą pozycje niemowlaka podczas karmienia, zarówno piersią jak i butelką, ale także dba o właściwą postawę karmiącego rodzica. Dzięki możliwości ułożenia dziecka na właściwej wysokości odciążają mięśnie pleców i karku, tym samym redukując ból.

Poduszka do karmienia rogal – podstawowe cechy

Swoim kształtem poduszka do karmienia najczęściej przypomina rogal lub fasolkę, przez co najlepiej sprawdza się w funkcji wspomagania karmienia. Mimo iż na rynku dziecięcych akcesoriów produkt ten dostępny jest stosunkowo niedawno, trudno już wyobrazić sobie bez niego życie. Tego poziomu wygody nie jest bowiem w stanie zapewnić ani tradycyjna poduszka, ani zwinięty koc, który w najmniej spodziewanej chwili może się rozłożyć. Brak tego typu wsparcia może natomiast zakończyć się bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi u karmiącej mamy.

Poduszka rogal jest na tyle uniwersalna, że doskonale sprawdzi się jako zwykła poduszka do spania dla dorosłego lub kokon dla niemowlaka. Może być także wykorzystana jako podpora podczas leżenia na brzuszku, a kiedy maluch zacznie już siadać doskonale sprawdzi się w roli amortyzatora ewentualnych upadków.

W jaki sposób używać poduszki do karmienia?

Podczas karmienia dziecka poduszkę należy umieścić na biodrach a następnie ułożyć na niej dziecko w ten sposób by jego brzuszek skierowany był w stronę brzucha mamy, a ucho, bark i biodro stanowiły linię prostą. Główka dziecka powinna swobodnie spoczywać w zgięciu maminego łokcia, dłonią i przedramieniem należy z kolei podtrzymywać pośladki i plecy niemowlaka.

W przypadku pozycji spod pachy, polecanej zwłaszcza w przypadku cesarskiego cięcia, maluszek powinien leżeć w ten sposób, by jego nogi znajdowały się u mamy pod pachą, brzuszkiem przytulał się do brzucha mamy a jego plecki i głowa były stabilnie podtrzymywane przez dłoń i przedramię mamy. W tej sytuacji poduszkę do karmienia umieszczamy nieco wyżej, co pozwoli uniknąć zbytniego pochylania się na bok i obciążania kręgosłupa.