Alergia, Swędzenie – Jakie sposoby leczenia i lekarstwa?

Alergia to dolegliwość uciążliwa, wymagająca zmiany praktycznie całego stylu życia. Jej leczenie w większości przypadków polega na eliminacji alergenów. Niestety czasami samo ich unikanie nie wystarczy lub jest niemożliwe, bo czynnik uczulający jest niezależny od nas. Do najczęściej występujących alergenów można zaliczyć pyłki, sierść, zarodniki, roztocza ale także pochodzenia pokarmowego jak mleko, orzechy, niektóre owoce czy warzywa oraz mięso.

Występują również  alergeny pochodzące ze skażonego środowiska jak związki chemiczne, metale, lateks, tworzywa sztuczne czy kosmetyki. Wówczas konieczna jest kuracja farmakologiczna. Niezbędne w tym przypadku będą leki przeciwalergiczne. Nie wskazane jest eksperymentowanie z lekami, ponieważ nieprawidłowo dobrane mogą tylko zaszkodzić organizmowi. Jeśli ogólno dostępne na rynku leki nie pomogą, zalecana jest wizyta u lekarza specjalisty, w celu prawidłowej analizy indywidualnych objawów. Leki antyalergiczne maja różne działanie, tak jak różne objawy przybiera alergia.

Do grupy leków antyhistaminowych zaliczyć można m.in. Fenistil 30g żel. Zastosowany na skórę działa miejscowo przeciwuczuleniowo, silnie przeciwświądowo. Łagodzi podrażnienia i zmniejsza powstały w wyniku reakcji alergicznej obrzęk. Zupełnie inaczej działają tabletki Contrahist Allergy. Tak jak wszystkie leki przeciwalergiczne tego typu, skutecznie leczy alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz m.in. przewlekłą pokrzywkę idiopatyczną.

Jeśli po upływie 3 dni od rozpoczęcia przyjmowania leku nie nastąpi poprawa bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem aby nie pogorszyć stanu zdrowia.